1Господь сказал Моисею: (Исх 35:30)2– Я избрал Веселеила, сына Ури, внука Хура, из рода Иуды,3и исполнил его Духом Божьим[1], мудростью, разумением, знанием и всяким мастерством.4Он может воплощать свои замыслы в золоте, серебре и бронзе,5может гранить и оправлять камни, резать по дереву и заниматься всяким ремеслом.6Еще Я дал Оголиава, сына Ахисамаха, из рода Дана, ему в помощники. Я наделил мастерством всех ремесленников, чтобы они сделали все, что Я повелел тебе:7шатер собрания, ковчег свидетельства с его крышкой и прочую утварь шатра;8стол с его утварью и светильник из чистого золота со всей его утварью, жертвенник для сожжения благовоний,9жертвенник для всесожжений со всей его утварью, умывальник с его основанием,10тканые одеяния – священные одеяния для священника Аарона и его сыновей, чтобы они служили в них как священники,11масло для помазания и благовония для святилища. Пусть они сделают их в точности так, как Я повелел тебе.
Соблюдение субботы
12Господь сказал Моисею:13– Скажи израильтянам: «Соблюдайте Мои субботы. Это будет знаком между Мной и вами в грядущих поколениях, чтобы вы знали, что Я – Господь, Который освящает вас.14Соблюдайте субботу: она свята для вас. Всякий, кто осквернит ее, будет предан смерти. Всякий, кто станет в этот день заниматься делами, будет исторгнут из своего народа.15Заниматься делами следует шесть дней, а седьмой день – это суббота покоя, святыня Господа. Всякий, кто станет в субботу заниматься делами, будет предан смерти.16Израильтяне должны соблюдать субботу, празднуя ее в грядущих поколениях, – это вечный завет.17Это останется знаком между Мной и израильтянами навеки. Ведь за шесть дней Господь создал небеса и землю, а на седьмой день отошел от трудов и дал Себе отдых».18Когда Господь закончил говорить с Моисеем на горе Синай, Он дал ему две каменные плитки свидетельства, на которых было написано перстом Божьим.
1ГОСПОД пак каза на Моисей:2Виж, Аз повиках на име Веселеил, сина на Урия, Оровия син, от Юдовото племе; (Исх 35:30; Исх 36:1; 1Пар 2:20)3и го изпълних с Божия Дух, с мъдрост, със способност, със знание и с всякакво изкуство, (Исх 35:31; 3Цар 7:14)4за да изобретява художествени изделия, да работи злато, сребро и мед5и да изсича камъни за влагане, и да изрязва дървени елементи за изработването на всякаква работа.6С него Аз определих Елиав, Ахисамахов син, от Дановото племе; и на всеки, който е с мъдро сърце, Аз вложих умение в сърцето му, за да направи всичко, което съм ти заповядал: (Исх 28:3; Исх 35:10; Исх 35:34; Исх 35:35; Исх 36:1)7шатъра за срещане, ковчега за плочите на свидетелството, умилостивилището, което е над него, и всичките принадлежности на шатъра, (Исх 36:8; Исх 37:1; Исх 37:6)8трапезата и приборите и, златния светилник с всичките му прибори и кадилния олтар, (Исх 37:10; Исх 37:17)9жертвеника за всеизгарянето с всичките му прибори и умивалника с подложката му; (Исх 38:1; Исх 38:8)10служебните одежди, святите одежди на свещеника Аарон и одеждите на синовете му, за да свещенодействат; (Исх 39:1; Исх 39:41; Чис 4:5)11мирото за помазване и тамяна за благоуханното кадене за светилището; според всичко, каквото съм ти заповядал, да го направят. (Исх 30:25; Исх 30:31; Исх 30:34; Исх 37:29)
За съботата
12ГОСПОД каза още на Моисей:13Кажи също така на израилтяните: Съботите Ми строго да пазите, защото това е знак между Мен и вас във всичките поколения, за да знаете, че Аз съм ГОСПОД, Който ви освещавам. (Лев 19:3; Лев 19:30; Лев 26:2; Иез 20:12; Иез 20:20; Иез 44:24)14И така, да пазите съботата, защото ви е свята: който я оскверни, да бъде умъртвен; защото всеки, който работи в нея, този човек да бъде изтребен измежду народа си. (Исх 20:8; Исх 35:2; Чис 15:35; Втор 5:12; Иез 20:12)15Шест дни да се работи, а седмият ден е събота за свята почивка, свята на ГОСПОДА; всеки, който работи в съботния ден, да умре. (Быт 2:2; Исх 16:23; Исх 20:9; Исх 20:10)16И така, израилтяните да пазят съботата, като я празнуват във всичките си поколения по вечен завет.17То е знак между Мен и израилтяните завинаги; защото за шест дни ГОСПОД направи небето и земята, а на седмия ден си почина и се успокои. (Быт 1:31; Быт 2:2; Исх 31:13; Иез 20:12; Иез 20:20)18И като свърши говоренето Си с Моисей на Синайската планина, ГОСПОД му даде двете плочи на свидетелството, каменни плочи, написани с Божия пръст. (Исх 24:12; Исх 32:15; Исх 32:16; Исх 34:28; Исх 34:29; Втор 4:13; Втор 5:22; Втор 9:10; Втор 9:11; 2Кор 3:3)