1В эти дни, когда число учеников стало расти, грекоязычные евреи[1] начали жаловаться на местных евреев. Они говорили, что те пренебрегают их вдовами, когда раздают ежедневную пищу.2Тогда Двенадцать созвали всех учеников и сказали: – Мы не можем, оставив служение словом Божьим, заняться обслуживанием столов.3Поэтому, братья, выберите из вашей среды семь человек с хорошей репутацией, исполненных Духа и мудрости, и мы возложим на них эту обязанность.4Сами же мы будем продолжать молиться и нести служение слова.5Это предложение всем понравилось, и выбрали Стефана, человека, полного веры и Святого Духа, Филиппа, Прохора, Никанора, Тимона, Пармена и Николая из Антиохии, обращенного в иудаизм.6Их представили апостолам, и те помолились и возложили на них руки.7Слово Божье распространялось, и число учеников в Иерусалиме быстро увеличивалось, даже многие священники покорились вере.
Арест Стефана
8Стефан, человек, полный Божьей благодати и силы, совершал в народе великие чудеса и знамения.9Некоторые из членов так называемой Синагоги Вольноотпущенников, Киренцев и Александрийцев, а также иудеи из Киликии и провинции Азия, вступили в спор со Стефаном.10Но они ничего не могли противопоставить мудрости и силе Духа, с которыми говорил Стефан.11Тогда они тайно подговорили нескольких людей сказать: «Мы слышали, как Стефан говорил кощунственные слова против Моисея и Бога».12Они возбудили народ, старейшин и учителей Закона; напав на Стефана, они схватили его и привели в Высший Совет.13Представили лжесвидетелей, которые сказали: – Этот человек постоянно говорит против святого храма и против Закона.14Мы слышали, как он говорил, что Иисус из Назарета разрушит храм[2] и изменит обычаи, которые передал нам Моисей. (Мр 14:57; Мр 15:29; Лк 21:5; Ин 2:19)15Все сидевшие в Высшем Совете внимательно смотрели на Стефана и видели, что лицо его, как лицо ангела.
1А през тези дни, когато учениците се умножаваха, се надигна роптание измежду гръцките юдеи против еврейските затова, че при всекидневното раздаване на потребностите техните вдовици били пренебрегвани. (Деян 2:41; Деян 4:4; Деян 4:35; Деян 5:14; Деян 6:7; Деян 9:29; Деян 11:20)2Тогава дванадесетте свикаха всички ученици и казаха: Не е добре ние да оставим Божието слово и да прислужваме на трапези.3И така, братя, изберете измежду вас седем души с добро име[1], изпълнени с Божия Дух и с мъдрост, които да поставим за посрещане на тези нужди. (Втор 1:13; Деян 16:2; 1Тим 3:7)4А ние ще постоянстваме в молитвата и в служение на словото. (Деян 2:42)5И това предложение се хареса на цялото множество; и избраха Стефан – мъж, пълен с вяра и със Святия Дух, и Филип, Прохор, Никанор, Тимон, Пармен и Николай, един прозелит от Антиохия. (Деян 8:5; Деян 8:26; Деян 11:24; Деян 21:8; Откр 2:6; Откр 2:15)6Тях поставиха пред апостолите; и те, като се помолиха, положиха ръце на тях. (Деян 1:24; Деян 8:17; Деян 9:17; Деян 13:3; 1Тим 4:14; 1Тим 5:22; 2Тим 1:6)7И Божието учение растеше и броят на учениците в Йерусалим се умножаваше твърде много; и голямо множество от свещениците се подчиняваха на вярата. (Ин 12:42; Деян 12:24; Деян 19:20; Кол 1:6)
Стефан на съд пред Синедриона
8А Стефан, пълен с благодат и сила, вършеше големи чудеса и знамения между народа.9Тогава някои от синагогата, наречена синагога на либертинците, и от киринейците и александрийците, и някои от Киликия и Азия се надигнаха и спореха със Стефан.10Но не можаха да противостоят на мъдростта и Духа, с който той говореше. (Исх 4:12; Ис 54:17; Лк 21:15; Деян 5:39)11Тогава подучиха човеците да казват: Чухме го да говори хулни думи против Моисей и против Бога. (3Цар 21:10; 3Цар 21:13; Мф 26:59; Мф 26:60)12И подбудиха народа със старейшините и книжниците и като се нахвърлиха върху него, сграбчиха го и го докараха в Синедриона,13където представиха лъжесвидетели, които казаха: Този човек непрестанно говори думи против това свято място и против закона;14защото го чухме да казва, че този Исус Назарянин ще разруши това място и ще измени обредите, които Моисей ни е предал.15И всички, които седяха в Синедриона, като се вгледаха в него, видяха лицето му, като че беше лице на ангел.