Gestalte mit uns ERF Bibleserver. Einfach an unserer Umfrage teilnehmen und gewinnen. Jetzt teilnehmen

Deine Anregungen und Wünsche bei der Weiterentwicklung von ERF Bibleserver sind uns wichtig! Einfach an unserer Umfrage teilnehmen und gewinnen. Jetzt teilnehmen

Вашият браузър е остарял. Ако ERF Bibleserver е много бавен, моля, актуализирайте браузъра си.

Вход
... и използвайте всички функции!

  • Прочетете го1. Mose 3
  • Бележки
  • Етикети
  • Харесвания
  • История
  • Речници
  • План за четене
  • Графики
  • Видеоклипове
  • Специални поводи
  • Дарете
  • Блог
  • Бюлетин
  • Партньор
  • Помощ
  • Контакт
  • Alexa умения
  • За уеб администратори
  • Политика за поверителност
  • Декларация за достъпност
  • Общ регламент за защита на данните (GDPR)
  • Правна информация
  • Language: Български
© 2025 ERF
Влезте безплатно

1 Летописи 10

Библия, синодално издание

от Bulgarian Bible Society
1 Филистимци воюваха с Израиля, и израилтяните побягнаха от филистимци и падаха поразени на планина Гелвуя. (1 Цар 31:1) 2 Филистимци погнаха Саула и синовете му и убиха Ионатана, Авинадава и Мелхисуя, синове Саулови. 3 Битката против Саула се усили, и стрелците се спуснаха върху него, тъй че той бе изранен от стрелците. 4 Саул каза на своя оръженосец: извади меча си и ме заколи с него, за да не дойдат тия необрязани и се поругаят над мене. Но оръженосецът не се решаваше, защото се беше много уплашил. Тогава Саул взе меча си и падна върху него. (Съд 9:54; 1 Цар 31:4) 5 Оръженосецът му, като видя, че Саул умря, и сам падна върху меча си и умря. 6 Умря Саул и тримата му синове, и целият му дом умря заедно с него. 7 Когато израилтяните, които бяха в долината, видяха, че всички бягат и че Саул и синовете му бяха умрели, напуснаха градовете си и се разбягаха; а филистимци дойдоха и се заселиха в тях. (1 Цар 31:7) 8 На другия ден филистимци дойдоха да обират убитите и намериха Саула и синовете му, паднали на Гелвуйската планина, 9 съблякоха Саула и му взеха главата и оръжието, като пратиха по земята Филистимска да разгласят за това пред своите идоли и пред народа. 10 Оръжието му туриха в капището на своите богове, и главата му натъкнаха в дома на Дагона. (1 Цар 31:10) 11 И цял Иавис Галаадски чу всичко, що бяха извършили филистимци със Саула. (Съд 21:8; 1 Цар 31:11) 12 След това станаха всички силни мъже, взеха тялото Саулово и телата на синовете му и ги занесоха в Иавис; те заровиха костите им под дъба в Иавис и постиха седем дни. (1 Цар 31:13; 2 Цар 2:5) 13 Тъй умря Саул поради своето беззаконие, що стори пред Господа, задето не спази думите Господни и се допитва до магьосница, (1 Цар 15:23; 1 Цар 28:8; 1 Цар 28:16) 14 а не потърси Господа. Затова Той го и умъртви и царството предаде на Давида, Иесеевия син. (1 Цар 16:13; 2 Цар 12:7) 

Bulgarian Orthodox Bible. Digital Version:
© Copyright © 2016 by Bulgarian Bible Society.
Used by permission.

1 Летописи 10

Верен

от Veren
1 А филистимците се биха срещу Израил; и израилевите мъже побягнаха пред филистимците и паднаха убити на хълма Гелвуе. 2 И филистимците настигнаха Саул и синовете му и филистимците убиха Йонатан, Авинадав и Мелхисуя, синовете на Саул. 3 И битката срещу Саул се засилваше, и стрелците го улучиха, и той беше раненили: се уплаши от стрелците. 4 Тогава Саул каза на оръженосеца си: Изтегли меча си и ме прободи с него, за да не дойдат тези необрязани и да се гаврят с мен! Но оръженосецът му не искаше, защото много се страхуваше. Тогава Саул взе меча си и се хвърли върху него. 5 И когато оръженосецът му видя, че Саул беше мъртъв, той също се хвърли върху меча и умря. 6 Така умряха Саул и тримата му сина, и целият му дом умря едновременно с него. 7 А когато всичките израилеви мъже, които бяха в долината, видяха, че бяха побягнали, и че Саул и синовете му бяха мъртви, те напуснаха градовете си и избягаха. И филистимците дойдоха и се заселиха в тях. 8 А на следващия ден филистимците дойдоха да съблекат убитите и намериха Саул и синовете му паднали на хълма Гелвуе. 9 И го съблякоха, взеха главата му и оръжията му, и разпратиха по цялата филистимска земя, за да разнесат вестта на идолите си и на народа. 10 И сложиха оръжията му в дома на бога си, а главата му приковаха в дома на Дагон. 11 А когато целият Явис-Галаад чу всичко, което филистимците направили със Саул, 12 всичките храбри мъже станаха и взеха тялото на Саул и телата на синовете му и ги донесоха в Явис, и погребаха костите им под дъба в Явис, и постиха седем дни. 13 Така умря Саул за престъплението си, което беше извършил против ГОСПОДА относно ГОСПОДНОТО слово, което не спази, и още, понеже беше потърсил врачка, за да се допита, 14 а до ГОСПОДА не се допита. Затова Той го уби и обърна царството към Давид, сина на Есей. 

© 2013 Издателство “ВЕРЕН”. Всички права запазени.