Sprüche 21 | Съвременен български превод Верен

Sprüche 21 | Съвременен български превод

Съкровищата на нечестивия

1 Сърцето на царя е в ръката на Господа, както водните потоци: Той го насочва натам, накъдето поиска. 2 Всички пътища на човека са прави в собствените му очи, но Сам Господ преценява сърцата. 3 Да се придържаш към правдата и правосъдието е по-угодно на Господа, отколкото жертвата. 4 Горделивите очи и надутото сърце, които са светилник за нечестивите, са грях. 5 Помислите на прилежния водят към печалба, а всеки припрян търпи немотия. 6 Придобиването на съкровища с лъжлив език е като отлитащо дихание за онези, които търсят смъртта. 7 Насилието на нечестивите ще се струпа върху тях, защото отказват да се придържат към правдата. 8 Крив е пътят на виновния човек, а на чистия човек делата са прави. 9 По-добре е да живееш в ъгъл на покрива, отколкото в обща къща със свадлива жена. 10 Душата на нечестивия желае зло; ближният му не намира никакво състрадание в неговите очи. 11 Когато наказват присмехулник, простият помъдрява, а когато вразумяват мъдрия, той придобива знания. 12 Справедливият проучва дома на нечестивия и вижда как нечестивите падат в злочестие.

Съкровищата на мъдрия

13 Който затуля ухо за вопъла на сиромаха, и сам той ще викне, но няма да го чуят. 14 Тайният подарък потушава гнева, а дарът в пазвата укротява силната ярост. 15 Когато правосъдието се спазва, това е радост за праведника, а за онези, които вършат зло, е мъчение. 16 Човекът, който се отбива от пътя на благоразумието, ще се окаже сред обитателите на ада. 17 Който обича веселбите, ще изпадне в беда, а който обича виното и тлъстината, няма да забогатее. 18 Нечестивият ще бъде откупна цена за праведния и измамникът – за чистосърдечните. 19 По-добре да живееш сам в пустинно място, отколкото със свадлива и гневлива жена. 20 В къщата на мъдрия има съкровище, ценно като благоуханно масло, а глупавият човек го разпилява. 21 Който се стреми към вярност и благост, ще постигне живот, правда и почит. 22 Мъдрият човек превзема с пристъп града на силните войни и разрушава крепостта, на която са се надявали. 23 Който въздържа устата и езика си, опазва живота си от опасности. 24 Надменният горделивец – името му е присмехулник – постъпва с необуздана гордост. 25 Алчността на ленивия човек ще го погуби, защото ръцете му не помръдват да работят; 26 той е обхванат от голяма алчност всеки ден, а праведникът дава и не му се свиди. 27 Жертвата на нечестивите е мерзост пред Бога, най-вече когато се принася със зла умисъл. 28 Лъжливият свидетел ще бъде постигнат от гибел, а човекът, който се вслушва, ще говори предпазливо. 29 Нечестивият човек има дръзко лице, за показ, а праведният насочва правилно пътя си. 30 Нито мъдрост, нито разум, нито замисъл устояват срещу Господа. 31 Подготвят коня за ден на битка, но успехът идва от Господа.

Bible, Contemporary Bulgarian Translation © Copyright © 2013 by Bulgarian Bible Society. Used by permission.

Верен
1 Сърцето на царя е като водни потоци в ръката на ГОСПОДА, Той го обръща накъдето иска. 2 Всеки път на човека е прав в очите му, но ГОСПОД претегля сърцата. 3 Да се върши правда и правосъдие е по-угодно на ГОСПОДА отколкото жертва. 4 Надменно око и горделиво сърце – светилото на безбожните – е грях. 5 Плановете на трудолюбивите водят само до изобилие, а всеки, който е прибързан, идва само до бедност. 6 Придобиването на съкровища с лъжлив език е суета, гонена от онези, които търсят смърт. 7 Насилието на безбожните ще ги завлече, защото отказват да вършат правдата. 8 Пътят на грешния човек е крив, а делото на чистия е право. 9 По-добре да живееш в ъгъл на тавана, отколкото в къща, споделена със свадлива жена*. 10 Душата на безбожния желае зло, ближният му не намира милост пред очите му. 11 Когато се накаже присмивачът, простият става мъдър и когато се наставлява мъдрият, той придобива знание. 12 Праведният наблюдава дома на безбожния и довежда безбожните до унищожение. 13 Който запушва ушите си за вика на сиромаха, и той ще викне и няма да бъде чут. 14 Тайният дар укротява гняв и подаръкът в пазвата – силна ярост. 15 Радост е за праведния да върши правда, а ужас е за тези, които вършат беззаконие. 16 Човек, който се отбива от пътя на разума, ще почива в събранието на мъртвите. 17 Който обича веселба, ще обеднее, който обича вино и масло, няма да забогатее. 18 Безбожният ще бъде откуп за праведния и неверният – на мястото на праведните. 19 По-добре да живееш в пуста земя, отколкото със свадлива жена и досада*. 20 Скъпоценно съкровище и масло има в жилището на мъдрия, а безумният човек ги поглъща. 21 Който следва правда и милост, ще намери живот, правда и чест. 22 Мъдър човек се изкачва в града на силните и събаря крепостта, на която градът се уповава. 23 Който пази устата си и езика си, пази душата си от тревоги. 24 Безочливо надменният – присмивач е името му – действа с безмерна гордост. 25 Желанието на ленивия го убива, защото ръцете му отказват да работят. 26 Той жадно желае цял ден, а праведният дава и не му се свиди. 27 Жертвата на безбожните е мерзост, а колко повече, когато се принася с лукавство! 28 Лъжлив свидетел ще загине, а човекът, който е чул, ще говори отново и отново. 29 Безбожният човек ожесточава лицето си, а праведният изправя пътя си. 30 Няма мъдрост и няма разум, и няма съвет срещу ГОСПОДА. 31 Конят се приготвя за деня на битката, но победата е от ГОСПОДА.