1.Korinther 12 | Священное Писание, Восточный перевод
Духовные дары
1Не хочу, братья, чтобы вы пребывали в неведении относительно духовных даров.2Вы помните, что когда вы были язычниками, вас что-то толкало к немым идолам.3Итак, поймите, что никто, говорящий по побуждению Духа Всевышнего, не произнесёт проклятия против Исы, и никто не признает, что Иса есть Вечный Повелитель, если к этому его не побудит Святой Дух.4Есть различные дары, но все они от одного Духа.5Есть разные служения, но все мы служим одному Повелителю.6Есть разные действия, но все их производит один и тот же Бог во всех нас.7В каждом человеке Дух проявляется на благо общему делу.8В словах одного Дух даёт мудрость; в словах другого тот же Дух даёт знание;9кому-то тем же Духом даётся вера; кому-то – дары исцелений тем же Духом.10Одному – чудодейственные силы; другому – пророчество; третьему – способность различать духов; иному даны разные языки*, а кому-то – способность толковать сказанное на этих языках.11Всё это – действие одного и того же Духа, и этими дарами Он наделяет каждого по Своему усмотрению.
Одно тело и много членов
12Подобно тому как тело состоит из многих органов, составляющих в совокупности одно тело, так же и с телом Масиха.13Мы все погружены в одного Духа* и так стали одним телом, будь мы иудеи или греки, рабы или свободные, мы все напоены одним и тем же Духом.14Ведь и тело состоит не из одного органа, а из многих.15Представьте себе, что бы произошло, если бы нога вдруг сказала: «Я не принадлежу к телу, так как я не рука!» Конечно, она не перестала бы быть частью тела.16Или представьте себе, если бы ухо вдруг сказало: «Я не глаз, и поэтому я к телу не принадлежу!» Оно тоже не перестало бы быть частью тела.17Если бы всё тело состояло из одного глаза, то где был бы слух? Если бы всё тело состояло из уха, то где было бы обоняние?18Но Всевышний каждому органу определил своё назначение в теле, как Он Сам того пожелал.19Как тело могло бы существовать, если бы целиком состояло из одного органа?20Так что органов много, но все они составляют одно тело.21И глаз не может сказать руке: «Ты мне не нужна!» Голова не может сказать ногам: «Я в вас не нуждаюсь!»22Наоборот, те части тела, которые нам кажутся слабее других, на самом деле являются самыми необходимыми.23К тем частям тела, которые, по нашему мнению, не заслуживают такой уж большой чести, мы относимся с большей заботой,24и те органы, которые считаются неприличными, мы тщательнейшим образом прикрываем, тогда как приличные органы в этом не нуждаются. Но Всевышний Сам устроил тело таким образом и внушил нам, чтобы о самых«неблагородных» частях тела мы проявляли больше заботы,25чтобы в теле не было разделения, но чтобы все части тела проявляли одинаковую заботу друг о друге.26Если страдает один орган, то с ним страдают и все прочие, если прославляется один орган, с ним радуются и все остальные.27Итак, вы – тело Масиха, и каждый из вас – орган в Его теле.28Во вселенской общине верующих* Всевышний назначил одних быть посланниками Масиха, других – пророками, третьих – учителями. Он наделил некоторых силой совершать чудеса, других – дарами исцелений, одним дал дар помощи нуждающимся, другим – дар управления, а иным – разные языки.29Разве все посланники Масиха? Разве все пророки? Разве все учители? Разве все совершают чудеса?30Разве все имеют дары исцелений? Разве все говорят языками? Разве всем дано толковать эти языки?31Стремитесь* иметь более важные дары! Но сейчас я покажу вам самый превосходный путь.
Библия, ревизирано издание
Даровете на Святия Дух
1При това, братя, желая да разбирате и за духовните дарби.2Вие знаете, че когато бяхте езичници, се отвличахте към немите идоли, както и да ви водеха.3Затова ви известявам, че никой, като говори с Божия Дух, не казва: Да бъде проклет Исус! И никой не може да нарече Исус Господ, освен със Святия Дух.4Дарбите са различни, но Духът е същият.5Службите са различни, но Господ е същият.6Различни са и действията, но Бог е същият, Който върши всичко във всички човеци.7А на всеки се дава проявяването на Духа за обща полза.8Защото на един се дава чрез Духа да говори с мъдрост, а на друг – да говори със знание чрез същия Дух,9на друг – вяра чрез същия Дух, а пък на друг – изцелителни дарби чрез единия Дух;10на друг – да върши велики дела, а на друг – да пророкува; на друг – да разпознава духовете; на друг – да говори разни езици; а пък на друг – да тълкува езици.11А всичко това се върши от един и същи Дух, Който разделя на всеки поотделно, както иска.
Едно тяло, съставено от много части
12Защото както тялото е едно, а има много части, и всички части на тялото, ако и да са много, пак са едно тяло, така е и Христос.13Защото всички ние, било юдеи или гърци, било роби или свободни, се кръстихме в един Дух да съставляваме едно тяло и всички с един Дух се напоихме.14Защото тялото не се състои от една част, а от много.15Ако кажеше кракът: Понеже не съм ръка, не съм от тялото, това не го прави да не е от тялото.16И ако каже ухото: Понеже не съм око, не съм от тялото, това не го прави да не е от тялото.17Ако цялото тяло беше око, къде щеше да е слухът? Ако цялото беше слух, къде щеше да е обонянието?18Но сега Бог е поставил частите, всяка една от тях, в тялото, както Му е било угодно.19И пак, ако те бяха всички една част, къде щеше да е тялото?20Но сега те са много части, а пък едно тяло.21И окото не може да каже на ръката: Не ми трябваш; или пък главата на краката: Не ми трябвате.22Напротив, тези части на тялото, които се виждат да са по-слаби, са необходими;23и тези части на тялото, които ни се виждат по-малко достойни за почит, тях обличаме с повече почит; и неблагоприличните ни части получават по-голямо благоприличие.24А благоприличните ни части нямат нуждаот това. Но Бог е сглобил тялото така, че е дал по-голяма почит на онази част, която не я притежава;25за да няма раздор в тялото, а частите му да се грижат еднакво една за друга.26И ако страда една част, всички части страдат с нея; или ако се слави една част, всички части се радват заедно с нея.27А вие сте Христово тяло и поотделно – части от Него.28И Бог е поставил някои в църквата да бъдат: първо апостоли, второ пророци, трето учители, други да правят чудеса*, някои имат изцелителни дарби, други с дарби на подпомагане, на управляване, на говорене разни езици.29Всички апостоли ли са? Всички пророци ли са? Всички учители ли са? Всички вършат ли чудеса?30Всички имат ли изцелителни дарби? Всички говорят ли езици? Всички тълкуват ли?31Копнейте за по-големите дарби, а при все това аз ви показвам един по-превъзходен път.
Diese Website verwendet Cookies, um Ihnen die bestmögliche Nutzererfahrung bieten zu können.