1.Petrus 2 | Библия, синодално издание
1И тъй, като оставите всяка злоба и всяко коварство, всяко лицемерие, завист и клевета,2като новородени младенци, ламтете за неподправеното словесно мляко, та с него да пораснете за спасение,3защото вкусихте, че Господ е благ.4Като пристъпвате към Него, живия камък, от човеците отхвърлен, но от Бога избран, драгоценен,5и вие сами, като живи камъни, съграждайте от себе си духовен дом, свето свещенство, за да принесете духовни жертви, благоприятни Богу чрез Иисуса Христа.6Ето защо в Писанието е казано: „ето, полагам в Сион краеъгълен Камък, избран, драгоценен; и който вярва в Него, няма да се посрами“.7И така, за вас, вярващите, Той е драго ценност, а за невярващите – „Камък, Който отхвърлиха зидарите, но Който стана глава на ъгъла“, и „Камък на препъване и Камък на съблазън“,8о Който се те препъват, като се не покоряват на словото; за това са и отредени.9Но вие сте род избран, царствено свещенство, народ свет, люде придобити, за да възвестите съвършенствата на Оногова, Който ви е призовал от тъмнина в чудната Своя светлина;10вие именно, които някога бяхте не народ, а сега сте народ Божий; които бяхте непомилувани, а сега помилувани.11Възлюбени! Моля ви, като пришълци и странници, да отбягвате от плътските похоти, що воюват против душата,12имайки помежду си добри обноски сред езичниците, та те, кога ви корят като злосторници, щом видят добрите ви дела, да прославят Бога в деня на посещението.13И тъй, подчинявайте се на всяко човешко началство, заради Господа: било на цар, като на върховна власт,14било на управници, като на пращани от него за наказание на злосторници и за похвала на добротворци.15Защото такава е волята Божия – с добротворство да обуздаваме невежеството на безумните човеци,16като свободни, не като употребяващи свободата за було на злобата, а като раби Божии.17Всекиго почитайте, братството обичайте, от Бога се бойте, царя почитайте.18Слуги, покорявайте се с голям страх на господарите си – не само на добрите и кротките, а и на опърничавите.19Защото това е угодно Богу, ако някой, от съзнание за Бога пренася скърби, като страда несправедливо.20Та и каква похвала, като търпите, кога ви бият за престъпления? Но, ако търпите, кога правите добро и страдате, това е угодно Богу.21Защото вие за това сте призвани, понеже и Христос пострада за нас, като остави нам пример, за да вървим по стъпките Му:22Той не стори грях, нито се намери лъст в устата Му;23кога Го хулеха, Той не отвръщаше с хули; кога страдаше, не заплашваше, а предоставяше това на Праведния Съдия;24Той Сам с тялото Си възнесе нашите грехове на дървото, та, като умрем за греховете, да живеем за правдата: „чрез Неговата рана се изцерихте“.25Защото бяхте като овци блуждаещи (без пастир), но сега се завърнахте при Пастира и Пазителя на вашите души.
Библия, ревизирано издание
Божият дом и Божият народ
1И така, като отхвърлите всяка злоба, всяко лукавство, лицемерие, завист и всяко одумване,2пожелавайте като новородени младенци чистото духовно мляко, за да пораснете чрез него към спасение,3ако сте опитали, „че Господ е благ“;4при Когото, като идвате като при жив камък, отхвърлен от човеците, но от Бога избран и скъпоценен,5и вие като живи камъни се съграждате в духовен дом, за да станете свято свещенство, да принасяте духовни жертви, благоприятни на Бога чрез Исус Христос.6Защото е писано в Писанието: „Ето, полагам в Сион крайъгълен камък, избран, скъпоценен; и който вярва в Него, няма да се посрами.“7И така, за вас, които вярвате, Той е скъпоценност, а на тези, които не вярват – „Камъкът, който отхвърлиха зидарите, Той стана глава на ъгъла,“8и „Камъкът, о който да се спъват, и канара, в която да се съблазняват“; защото се спъват о словото и са непокорни, за което бяха и определени.9Вие обаче сте избран род, царско свещенство, свят народ, народ, който Бог придоби, за да възвестява превъзходствата на Този, Който ви призова от тъмнината в Своята чудесна светлина;10вие, които някога не бяхте народ, а сега сте Божий народ, не бяхте придобили милост, а сега сте придобили.
Задълженията към властниците
11Възлюбени, умолявам ви, като пришълци и чужденци на света, да се въздържате от плътски страсти, които воюват против душата;12да живеете благоприлично между езичниците, така че заради това, за което ви одумват като злотворци, да прославят Бога във времето, когато ще ги посети, понеже виждат добрите ви дела.13Покорявайте се заради Господа на всяка човешка власт, било на царя като върховен владетел,14било на управителите като пратеници от него, за да наказват злотворците и за похвала на добротворците.15Защото това е Божията воля, като правите добро, да затваряте устата на невежите и глупави човеци;16като свободни обаче, не употребяващи свободата за покривало на злото, но като Божии слуги.17Почитайте всички; обичайте братството; от Бога се бойте, царя почитайте.
Примерът на Христовото страдание
18Слуги, покорявайте се на господарите си с пълен страх, не само на добрите и кротките, но и на опърничавите;19защото това е благоугодно, ако някой от съзнанието за Бога претърпява скръб, като страда несправедливо.20Защото каква похвала, ако понасяте търпеливо, когато ви бият за престъпленията ви? Но когато вършите добро и страдате, ако понасяте търпеливо, това е угодно пред Бога.21Защото и за това сте призовани; понеже и Христос пострада за вас и ви остави пример да вървите по Неговите стъпки;22Който грях не е сторил, нито се е намерило лукавство в устата Му;23Който, когато Го хулеха, с хула не отвръщаше; когато страдаше, не заплашваше; а предаваше делото Си на Този, Който съди справедливо;24Който сам понесе в тялото Си нашите грехове на дървото, така че, като сме умрели за греховете, да живеем за правдата; с Чиито рани вие оздравяхте.25Защото като овце блуждаехте, но сега се върнахте при Пастира и Епископа на душите ви.
Diese Website verwendet Cookies, um Ihnen die bestmögliche Nutzererfahrung bieten zu können.