Sprüche 28 | Новый Русский Перевод Библия, ревизирано издание

Sprüche 28 | Новый Русский Перевод
1 Нечестивец бежит, хотя никто его не преследует, а праведник смел, как лев. 2 Когда в стране беззаконие, у нее много правителей*, а при разумном правителе – стабильность. 3 Бедный человек*, притесняющий бедняков, точно дождь проливной, губящий урожай. 4 Забывающие Закон* славят нечестивых, а исполняющие Закон противостоят им. 5 Злодеи не понимают справедливости, а те, кто ищет Господа, понимают ее до конца. 6 Лучше бедняк, чей путь беспорочен, чем богач, чьи пути бесчестны. 7 Тот, кто хранит Закон, – сын рассудительный, а кто дружит с расточителями, срамит своего отца. 8 Тот, кто множит богатство непомерными процентами, копит его для того, кто щедр к беднякам. 9 У затыкающего уши, чтобы не слушать Закон, даже молитвы – мерзость. 10 Ведущий праведных по дурному пути попадет в свою же западню, а непорочные унаследуют благо. 11 Богач может быть мудр в собственных глазах, но разумный бедняк видит его насквозь. 12 Когда торжествуют праведники, царит бурная радость, а когда побеждают злодеи, люди прячутся. 13 Скрывающий свои грехи не преуспеет, а признающий и оставляющий их найдет милость. 14 Блажен человек, всегда боящийся Господа, а коснеющий сердцем в упрямстве в беду попадет. 15 Точно ревущий лев или рыщущий медведь – злой правитель над бедным людом. 16 Жестокий правитель нерассудителен, а жизнь ненавидящего нечестную наживу продлится. 17 Тот, кто мучим виной за убийство, будет беглецом до самой смерти; да не будет ему поддержки. 18 Тот, чей путь беспорочен, находится в безопасности, а тот, чьи пути лукавы, падет внезапно. 19 Возделывающий свою землю будет есть досыта, а гоняющийся за пустыми мечтами насытится нищетой. 20 Верный человек будет богат благословениями, а спешащий разбогатеть не останется безнаказанным. 21 Проявлять лицеприятие нехорошо, но и за кусок хлеба человек может сделать зло. 22 Скаред* торопится разбогатеть и не ведает, что ждет его бедность. 23 Упрекающий человека найдет потом больше приязни, чем тот, чей язык льстив. 24 Тот, кто обирает отца и мать и говорит: «Это не грех» – сообщник головорезам. 25 Жадный человек разжигает ссоры, а полагающийся на Господа будет процветать. 26 Тот, кто полагается на себя – глупец, а тот, кто держится мудрости, находится в безопасности. 27 У того, кто дает бедным, не будет недостатка, а того, кто закрывает от них глаза, будут много проклинать. 28 Когда злодеи приходят к власти, люди скрываются, а когда они гибнут, умножаются праведники.

Holy Bible, New Russian Translation TM Copyright © 2006, 2010, 2012, 2014 by Biblica, Inc. Used with permission. All rights reserved worldwide. “Biblica”, “International Bible Society” and the Biblica Logo are trademarks registered in the United States Patent and Trademark Office by Biblica, Inc. Used with permission.

Библия, ревизирано издание

Нечестиви и праведници – възмездие и награда

1 Нечестивите бягат, без да ги гони някой, а праведните са смели като млад лъв. 2 От бунтовете на страната началниците и са много, но чрез умни и вещи хора един неин управител продължава дълго време. 3 Беден човек, който насилва немотните, е като пороен дъжд, който не оставя храна. 4 Които отстъпват от закона, хвалят нечестивите, но които пазят закона, се противят на тях. 5 Злите хора не разбират от правосъдие, но тези, които търсят ГОСПОДА, разбират всичко. 6 По-добър е сиромахът, който ходи в непорочността си, отколкото онзи, който се криви между два пътя, макар и да е богат. 7 Който пази закона, е разумен син, а който дружи с чревоугодниците, засрамва баща си. 8 Който умножава имота си с лихварство и грабителство, го събира за този, който показва милост към сиромасите. 9 Който отклонява ухото си от слушане на закона, на такъв самата му молитва е мерзост. 10 Който заблуждава праведните в лош път, той сам ще падне в своята яма, а непорочните ще наследят добрини. 11 Богатият човек мисли себе си за мъдър, но разумният сиромах го преценява. 12 Когато тържествуват праведните, има голяма слава, а когато се издигнат нечестивите, човек се крие. 13 Който крие престъпленията си, няма да успее, а който ги изповяда и оставя, ще намери милост. 14 Блажен онзи човек, който се бои винаги, а който закоравява сърцето си, ще изпадне в бедствие. 15 Като ревящ лъв и гладна мечка е нечестив управител над беден народ. 16 О, княже, лишен от разум, но велик да насилстваш, знай, че който мрази грабителство, ще продължи дните си. 17 Човек, който е натоварен с кръвта на друг човек, ще побърза да отиде в ямата; никой да не го спира. 18 Който ходи непорочно, ще се избави, а който ходи по криви пътища, изведнъж ще падне. 19 Който обработва земята си, ще се насити с хляб, а който следва суетни неща, ще го постигне* сиромашия. 20 Верният човек ще има много благословения; а който бърза да се обогати, няма да остане ненаказан. 21 Не е добре да бъде човек лицеприятен, защото за един залък хляб такъв човек ще извърши престъпление. 22 Който има лошо око, бърза да се обогати, а не знае, че ще го постигне немотия. 23 Който изобличава човека, после ще намери по-голямо благоволение, отколкото онзи, който ласкае с езика си. 24 Който краде от баща си или от майка си и казва: Не е грях, той е другар на грабителя. 25 Човек с надменна душа повдига крамоли, а който уповава на ГОСПОДА, ще затлъстее. 26 Който уповава на своето си сърце, е безумен, а който ходи разумно, той ще се избави. 27 Който дава на сиромасите, няма да изпадне в немотия, а който закрива очите си, за да не ги вижда, ще има много клетви. 28 Когато се възвисят нечестивите, хората се крият, но когато те загиват, праведните се умножават.