Pomoc

Słowo Życia

Apostołowie Chrystusa

1 Zatem traktujcie nas jako sługi Chrystusa, którzy zarządzają Bożymi tajemnicami.
2 Od zarządzającego oczekuje się lojalności.
3 Ale ja nie martwię się o to, co wy i inni o mnie sądzicie. Zresztą nie oceniam nawet sam siebie.
4 Wprawdzie niczego sobie zarzucić nie mogę, ale to nie wystarcza. Sam Pan musi mnie ocenić.
5 Nie osądzajcie więc nikogo przedwcześnie – zanim nie powróci Pan, nie rozświetli tego, co ukryte w ciemnościach, i nie ujawni zamiarów serca. Wtedy każdy z nas otrzyma od Boga należną pochwałę.
6 Na przykładzie własnym i Apollosa pokazałem wam, że nie wolno mieć ulubieńców. Nie wykraczajcie więc ponad to, co mówi Pismo, i nie wywyższajcie się, poniżając innych.
7 Człowieku, czemu jesteś taki zarozumiały? Czy masz coś, czego byś nie otrzymał? A skoro otrzymałeś, to dlaczego pysznisz się, jakbyś nie otrzymał, tylko sam zdobył?
8 Wygląda na to, że już jesteście duchowo nasyceni, istni bogacze i królowie na swych tronach – ale bez nas. Chciałbym, abyście rzeczywiście królowali – wspólnie z nami.
9 Jestem przekonany, że nas, apostołów, Bóg umieścił na samym końcu – niczym skazańców oczekujących egzekucji, wystawionych na widok publiczny przed całym światem, przed ludźmi i aniołami.
10 My jesteśmy uważani za głupców z powodu Chrystusa – wy staliście się dzięki Niemu mądrzy; my słabniemy – wy nabieracie sił; wy jesteście wielcy, my – pogardzani.
11 Stale chodzimy głodni i spragnieni, pozbawieni ubrań, pogardzani i bezdomni.
12 Ciężko pracujemy, aby zarobić na życie. Gdy nas znieważają, my błogosławimy, gdy prześladują – podnosimy się z upadku,
13 gdy nas oczerniają – życzymy im dobrze. Wciąż jesteśmy jak śmieci albo odpadki tego świata.
14 Nie piszę o tym wszystkim, aby was zawstydzić, ale żeby pouczyć jako ukochane dzieci.
15 Bo chociaż możecie mieć tysiące nauczycieli, to duchowych ojców macie niewielu. Przecież to ja zrodziłem was dla Chrystusa, głosząc wam ewangelię.
16 Tak gorąco was proszę: Naśladujcie nas!
17 Dlatego właśnie posyłam Tymoteusza, żeby wam w tym pomógł. On jest moim ukochanym synem w Panu, tak bardzo Mu wiernym. On przypomni wam to, czego was uczyłem – bo nauczam we wszystkich wspólnotach, które odwiedzam.
18 Ponieważ nie przychodziłem do was, niektórzy zaczęli się nadymać pychą.
19 Przyjdę jednak, i to niebawem, jeśli Pan pozwoli, a wtedy będę mógł stwierdzić, czy ci zarozumialcy potrafią tylko mówić, czy też naprawdę mają moc Bożą.
20 Królestwo Boże bowiem nie opiera się na słowach, ale na mocy.
21 Sami wybierzcie: Czy mam do was przyjść z karceniem, czy też z miłością i łagodnością?
© 2018 ERF Medien